Home » Sanat » Édouard Manet Hayatı, Eserleri ve Kırda Öğle Yemeği Belgeseli

Édouard Manet Hayatı, Eserleri ve Kırda Öğle Yemeği Belgeseli

Édouard Manet Hayatı, Eserleri ve Kırda Öğle Yemeği

Édouard Manet, 23 Ocak 1832’de Paris’te doğdu. Annesi, Eugénie-Desirée Fournier ,Babası ise Auguste Manet ise Fransız bir yargıçtı ve oğlunun da tıpkı kendisi gibihukuk okumasını istiyordu.Charles Fournier, yeğenini resim yapması konusunda destekleyerek sürekli lauvre’a  müzesine götürdü 1845 yılında, dayısının tavsiyesiyle, Manet çizim konusunda özel ders almaya başladı ve bu dersler sırasında ileride Güzel Sanatlar Bakanlığı yapacak olan Proust ile tanışarak, Proust-Manet yaşam boyu sürecek bir dostluğa adım attılar.1848 yılında, babasının isteği şle Rio de janeiro ‘ya doğru yola çıktı. Deniz Kuvvetleri sınavına iki kere girip başarısız olduktan sonra babası sanat eğitimi almasına izin verdİ.

Batı sanat tarihinin en muhteşem resimlerinden biri olarak değerlendirilen bu resim yapıldığı dönemde Paris sosyetesi ve lll. Napolyon tarafından yergiyle karşılanmıştı. Tabloda  perspektif ve  ikonografinin kurallarına sadık kalınmış. Burada resim yenilik getirerek Mitoloji ve ahlaki yargılama yerini modern yaşamın gerçeklerine bırakmıştır.

 

Check Also

Bir Vazado On Beş Çiçek-Vincent Van Gogh Belgeseli

Ayçiçekleri-Vincent Van Gogh Ayçiçekleri, Van Gogh’un dünya çapında en popüler olan eserleri arasındadır.Gauguin’in kendisini ziyaret …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest

Share This