Home » Sanat » Pablo Picasso Belgeseli

Pablo Picasso Belgeseli

Pablo Picasso Belgeseli

Pablo Picasso, 1881 yılında  Malaga’da José Ruiz Blasco ile Maria Picasso’nun çocukları olarak dünya’ya gelmiştit.Baba mesleğine ilgi duyduğu için resme başladı ve picasso ismini de annesinden almıştır.

1891′de La Coruna’da Güzel Sanatlar Okulu’na devam ederek dah sonradan gittiği Madrit’te akademik çevrelerden yararlanarak kendine özgü bir tarz kazanmıştır. Barcelona kabarelerinin insancıl ve öncü yaşamı gelişimine büyük katkıda bulundu.

Picasso, gerçekçi bir tutum izleyen ‘klasiz’ ve mantıksal öğelere yönelen ‘kübizm’ üzerinde yoluna devam etmiştir. 1923 yılında ara verdiği heykel çalışmalarına yeniden başlamıştır.1936 yılında ispanyol iç savaşının çıkması üzerine cumhuriyetçilerin tarafını tutarak GUERNİCA adlı tablosunu bu dönemde yapmıştır.

Picasso, sade ve sonsuz özlemleri, doruklarda yaşamıştır. Picasso, resim sanatına ilk defa  ‘gerçek’ ve onun tutkuları değil, gerçeği kapsamaya yarayacak mantıksal öğeler de girmiştir. Bu yüzden gerçekle çizilen arasında görünüş benzerliğinin onun için  hiç önemi yoktur.Picasso’nun renkleri parlak ve geniş yüzeylidir, kalın kontürler kullanarak fırça darbeleriyle resimlerine devam etmiştir.Zamanla renkler tek ve mavi rengini alarak koyu tonlarda çalışmıştır.

Pablo Picasso ve Eserleri için TIKLAYIN

 

Check Also

Bir Vazado On Beş Çiçek-Vincent Van Gogh Belgeseli

Ayçiçekleri-Vincent Van Gogh Ayçiçekleri, Van Gogh’un dünya çapında en popüler olan eserleri arasındadır.Gauguin’in kendisini ziyaret …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest

Share This